петок, 14 јуни 2024

Змии во Скопје и Прилеп, ЦУК предупредува да се внимава, а служби за фаќање нема

„Граѓаните да внимаваат на појавата на змии во овој потопол период. Вчера беше добиена пријава за змии во скопската општина Гази Баба. Веднаш на пријавителката ѝ беше пренесено дека служби за фаќање змии, нема. Но, сепак ѝ беа дадени информации дека на повик има лица, кои се справуваат и заловуваат змии“, соопштија денеска од Центарот за управување со кризи.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

Пријава за змија во текот на вчерашниот ден имало и во Прилеп.

„Преку единствениот повикувачки број за итни повици – 112, вчера, имало пријава за пронајдена змија на улицата „Мирче Ацев“ број 9 во Прилеп. Интервенирано е во 13.45 часот од страна на Територијалната противпожарна единица – Прилеп со тројца пожарникари и едно возило. Змијата била безбедно уловена жива, па потоа транспортирана и пуштена во природа“, појаснуваат од ЦУК.

Како што додаваат од ЦУК, изминатото деноноќие имало и повици за опасно виснати кабли под напон, небезбедни улици и патишта, паднати дрвја врз возила, одрони.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ