вторник, 16 април 2024

„Железна купола“ во акција: Моќниот систем што ги штити Израелците од ракетни напади (ВИДЕО)

Израелскиот одбранбен систем „Железна купола“ е копнен систем кој пресретнува и уништува ракети и минофрлачи со краток дострел. Таа стана главен столб на одбраната на земјата од нејзиното воведување во 2011 година.

Објавено на

часот

Сподели

Се напојува со батерии за противракетна одбрана и може да заштити од минофрлачки напади и ракети како оние лансирани од палестинска територија. Батериите се мобилни, така што може да се преместат таму каде што се потребни.

Радарската единица го детектира дојдовниот проектил и испраќа информации за неговата брзина и траекторија до контролниот центар на батериите. Компјутерите на контролниот центар пресметуваат дали проектилот ќе погоди населени места. Во тој случај се истрелува проектил од фрлач кој содржи 20 пресретнувачки проектили.

Проектилот ја уништува дојдовната ракета така што експлодира во нејзина близина, а целта е тоа да се направи подалеку од населени места, минимизирајќи ја штетата на терен, пишува Волстрит џурнал.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ