вторник, 18 јуни 2024

Зголемен е бројот на патници на аеродромите во Скопје и Охрид

Бројот патници на двата меѓународни аеродроми во земјава за периодот јануари-септември оваа година достигна 2,65 милиони, што е за 30,2 насто повеќе во споредба со истиот период од минатата година, соопшти денеска „Aeroports de Paris“ (АДП).

Објавено на

часот

Сподели

Само минатиот месец бројот патници на ародромите во Скопје и Охрид достигна 308.555, што е за 17,9 проценти повеќе од септември 2022 година, се вели во соопштението на АДП.

На двата аеродроми се реализирани 17.683 полетувања и слетувања во периодот јануари-септември, што исто така е зголемување за 19,3 проценти во споредба со првите девет месеци од минатата година.

Само во септември на двата аеродрома имало 2.339 полетувања и слетувања или 16,1 проценти повеќе отколку ланскиот септември.

Компанијата АДП поседува 46 отсто од аеродромите со кои стопанисува турскиот ТАВ што управува и со двата аеродроми во земјава. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ