вторник, 5 март 2024

Земјотрес ги разбуди штипјани утрово

Објавено на

часот

Сподели

Земјотресот се случил во 4 часот и 22 минути со јачина од 2,3 степени по Рихтер и интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала.

Според Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, земјотресот бил на епицентралното подрачје Свети Николе – Штип. 

Пред една недела, два земјотреси со Рихтерови локални магнитуди ML3.0 и ML2.1 и интензитети III-IV и II-III степени според Европската макросеизмичка скала се регистрирани рано утринава, во 3:24 часот и 4:11 часот, на 70 километри југоисточно од Скопје во епицентралното подрачје Свети Николе – Штип.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ