вторник, 5 март 2024

Зеленски: Знам да пукам, би се борел против Русите до смрт

Објавено на

часот

Сподели

„Знам да пукам. Можете ли да го замислите насловот: Русите го заробија украинскиот претседател? Тоа би било срамно“, рече Зеленски во интервјуто.

Во првите денови по инвазијата на 24 февруари минатата година, руските разузнавачи се обидоа да упаднат во Киев, но не успеаја да стигнат до улицата Банкина, каде што се наоѓа претседателската канцеларија. Другите руски трупи почнаа да ги напаѓаат предградијата на Киев, но не напредуваа далеку. Во градот имаше и обиди за саботажа.

„Да пробиеја, немаше сега да разговараме. Никој немаше да биде заробен бидејќи ќе се боревме до крај. До последниот“, рече Зеленски. На прашањето дали има пиштол и дали вежбал со него, тој одговори потврдно.

 

 

Во своето традиционално обраќање до јавноста вчеравечер, тој ги обвини руските војници дека се еднакво виновни за воени злосторства како и нивното раководство. „Не само командантите, туку сите вие, сите сте терористи и убијци и сите мора да бидете казнети. Секој што подготвува и испалува проектили, што ги одржува авионите и бродовите што служат за тероризирање, сите вие ​​сте соучесници во злосторството“, изјави Зеленски.

Изјавата уследи по ракетниот напад врз украинскиот град Уман во петокот, во кој загинаа 23 лица. Меѓу нив, рече Зеленски, имало шест малолетници. Тој повтори дека треба да се формира специјален меѓународен суд за руските злосторства во Украина по моделот на Нирнбершките процеси против нацистите.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ