сабота, 20 април 2024

Зеленски: Украинската војска ќе се повлече доколку не добиеме помош од Америка

Украинските сили ќе мора да ѝ отстапат уште територија на Русија доколку американската воена помош не пристигне наскоро, предупреди украинскиот претседател Володимир Зеленски во својот најнов и најсериозен апел до Конгресот да усвои пакет вреден повеќе милијарди долари.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Администрацијата на претседателот Џо Бајден се обидува низ Претставничкиот дом да протурка меѓународен пакет помош од 95 милијарди долари, кој вклучува 60 милијарди долари за Украина. Тоа трае повеќе од еден месец откако беше усвоен во Сенатот.

Зеленски предупреди дека недостатокот на помош е драматичен и може да ги загрози големите украински градови.

„Ако нема поддршка од САД, тоа значи дека немаме противвоздушна одбрана, ракети Патриот, уреди за попречување во електронското војување, артилериски гранати од 155 милиметри“, изјави тој за Вашингтон пост за време на интервјуто објавено вчера. „Тоа значи дека ќе се вратиме, ќе се повлечеме, чекор по чекор, со мали чекори“, додаде Зеленски.

Тој рече дека Киев ќе биде принуден да прави помалку во војната и да штеди на ресурсите, што може да има сериозни последици.

„Ако ви требаат 8.000 куршуми дневно за да ја одбраните линијата на фронтот, а имате само, на пример, 2.000 гранати, немате друг избор освен да правите помалку“, објасни тој, велејќи дека решението може да биде скратување на линијата на фронтот.

„Ако пукне, Русите би можеле да ги нападнат големите градови“, предупреди тој. Голем дел од источна Украина е под руска воена контрола откако Москва ја започна својата инвазија пред повеќе од две години.

Минатиот месец Киев објави дека се повлекува од Авдијевка, еден од најголемите градови на источниот фронт, кој со месеци беше под руска опсада и е целосно уништен.

Иако неговата стратешка важност е ограничена, загубата на Авдијевка и Бахмут, кои Русите ги зазедоа минатата година, укажува на фактот дека војната се врти во корист на Русија.

Неодамна, Русија ги засили нападите на пограничните села со Украина, бидејќи рускиот претседател Владимир Путин ја покрена можноста за создавање „санитарна зона“ внатре во Украина за заштита на југозападните региони на својата земја.

Тоа доаѓа откако Путин обезбеди победа на наместените претседателски избори претходно овој месец.

Неизвесниот закон за меѓународна помош на Америка на крајот можеби нема да изгледа како пакетот од 95 милијарди долари што го усвои Сенатот. Имено, републиканците сакаат да видат некаква програма за заем, додека демократите би можеле да имаат резерви за какви било дополнителни услови што републиканците би можеле да ги понудат за пакетот да биде усвоен.

Претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон предложи дека е отворен за посебниот двопартиски план во Претставничкиот дом и им рече на републиканските пратеници дека може да закаже седница по велигденскиот одмор.

Во меѓувреме, рече Зеленски, Украина се обидува „да најде начин да не се повлече“.

Целта на Украина засега е да ја одржи ситуацијата на првата линија стабилна, рече Зеленски. „Ако фронтот остане стабилен, Украина може да вооружи и обучува нови бригади во позадина за да започне нова контраофанзива подоцна оваа година“, рече тој.

Претседателот рече дека опциите на Украина зависат од тоа што ќе одлучи Конгресот. „Не можеме да губиме повеќе време. Украина не може да биде политичко прашање меѓу партиите“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ