понеделник, 17 јуни 2024

Зеленски: Украина мора да се соочи со реалноста

Објавено на

часот

Сподели

„Постојат нешта за кои треба да се разговара со рускиот лидер. Не кажувам дека нашиот народ сака да зборува со Путин, но мораме да се соочиме со реалноста на она низ што минуваме сите заедно“, кажа Зеленски, а пренесува Ројтерс.

Тој кажа дека Украина од тој состанок очекува „да си го врати животот назад“.

„Сакаме да го вратиме животот на една суверена земја, на својата територија. Русија сè  уште не изгледа дека е спремна за сериозни мировни преговори“, заклучи Зеленски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ