вторник, 18 јуни 2024

Зеленски: Украина ја врати територијата во регионот Харков од руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинската армија успеала да ги врати териториите што претходно окупирани од руските војници во регионот Харков, на североистокот на земјата.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Во своето видео обраќање во петокот вечерта, Зеленски рече дека „нашите војници успеале да преземат борбена контрола над граничната област каде што влегле руските окупатори“.

Коментарите на Зеленски се во спротивност со оние на руските власти.

Пратеникот на долниот дом на рускиот парламент, Виктор Водолацки, изјави дека руските сили сега контролираат повеќе од половина од градот Вовчанск, пет километри во внатрешноста на границата, пренесува руската државна новинска агенција ТАСС.

Изјавите на Водолацки не е можно самостојно да се потврдат.

Водолацки, исто така, додаде дека кога Вовчанск ќе биде окупиран, руските сили ќе нападнат во градовите Славјанск, Краматорск и Покровск во соседниот регион Доњецк.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека целта на руската војска е да создаде „тампон зона“ во регионот Харков за да ги спречи украинските прекугранични напади.

Градот Харков, кој е главен град на истоимениот регион, е на околу 20 километри од руската граница.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ