понеделник, 27 мај 2024

Зеленски: Не смееме да дозволиме да го изгубиме Харков

Потребни се неколку дополнителни противвоздушни системи за Харков да се заштити од руските напади, кажа претседателот на Украина Володимир Зеленски.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Ситуацијата е многу сериозна. Не можеме да си дозволиме да го изгубиме Харков. Сè што ни треба се два системи „патриот“. Русија нема да може да го окупира Харков ако ги имаме“, оцени Зеленски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ