недела, 14 април 2024

Зеленски: На Украина зимава ќе ѝ треба одбранбен штит

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во пресрет на Самитот на Европската политичка заедница во Гранада изјави дека единството на Европа мора да се зачува.

Објавено на

часот

Сподели

„Главниот предизвик е да се зачува единството во Европа. Не зборувам само за земјите во ЕУ, туку за цела Европа“, рече Зеленски, кој – како и на претходниот Самит во Кишињев – стигна прв.

Тој рече дека на Украина ќе ѝ треба одбранбен штит зимава, бидејќи ќе има различни напади од Русија.

Зборувајќи за разговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден, Зеленски истакна дека Украина ја има неговата 100% поддршка, но дека во Америка претстојат многу важни избори и се слушаат различни гласови, од кои некои се „многу чудни“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ