недела, 14 април 2024

Зеленски му вети на шефот на МААЕ дека нема да го нападне Запорожје

Најсилната закана за нуклеарната безбедност е директен напад врз нуклеарната централа Запорожје, изјави за Гардијан генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Маријано Гроси.

Објавено на

часот

Сподели

Претседателот Володимир Зеленски му вети на Гроси дека украинските војници никогаш нема да започнат таков напад во своите напори да го ослободат објектот од руската окупација.

„Претседателот Зеленски лично ме увери дека нема директно да го бомбардира или гранатира“ Запорожје, рече Гроси.

Тој додаде дека претседателот му рекол дека на маса се сите други опции за повторно преземање на нуклеарната централа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ