понеделник, 17 јуни 2024

Зеленски: Испораката на ловците Ф-16 е сигнал дека Русија ќе загуби

Објавено на

часот

Сподели

„Првиот украински Ф-16 ќе биде еден од најсилните сигнали во светот дека Русија ќе ја изгуби својата агресивна војна. Ќе биде послаба и изолирана“, рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање, пренесе Ројтерс.

Според него, брзината на обуката и снабдувањето се најважни во заштитата на украинското небо.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ