вторник, 5 март 2024

Зеленски: Имаме неочекувана предност пред Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека Украина има „неочекувана бројчена предност пред руската војска“.

Објавено на

часот

Сподели

За време на неодамнешното интервју за германскиот телевизиски канал АРД, Зеленски рече дека војската на Киев има најмалку 880.000 активни членови, што е значително повеќе од 617.000 војници за кои рускиот претседател Владимир Путин минатата недела рече дека се борат во Украина.

Украинскиот претседател ја даде оваа бројка откако беше прашан за мислење за мажите кои не можеле да бидат регрутирани во војската бидејќи ја напуштиле земјата набргу по инвазијата на 24 февруари 2022 година.

„Благодарни сме им на оние кои се вратија да ја обноват Украина“, рече Зеленски. „Имаме 880.000 воени лица, имаме милионска војска, покрај 30 милиони граѓани кои работат, можеби и повеќе“, рече тој. „Не можам да кажам со сигурност бидејќи не знаеме: 6,5 до 7,5 милиони луѓе си заминаа од почетокот“, додаде тој.

Тврдењето на Зеленски во голема мера се разликува од бројките што ги наведе во објавата на Телеграм од 12 декември, кога рече дека речиси 600.000 војници „од различни гранки на војската“ се борат против Русија.

Платформата за собирање и анализа на податоци Статиста проценува дека од овој месец, украинската војска има околу 900.000 членови. Се вели дека Русија има воена сила од 1,32 милиони, вклучувајќи го и персоналот кој не е распореден во Украина.

Владислав Селезњев, поранешен шеф на прес-службата на Генералштабот на вооружените сили на Украина, во интервју за украинскиот весник ТСН во ноември тврдеше дека во украинските вооружени сили има 1,3 милиони луѓе. Украина тврди дека Русија изгубила 350.000 војници за време на војната. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу минатиот месец тврдеше дека Украина изгубила вкупно 383.000 војници.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ