петок, 1 март 2024

Зеленски им се закани на руските војници: „Уште имаат време да заминат, инаку ќе бидат уништени“

Објавено на

часот

Сподели

Претседателот на Украина кажа дека не може да изнесува конкретни детали за претстојната офанзива, „бидејќи не можеме да им дадеме прилика на терористите од Руската Федерација да се подготват за нашите методи и чекори кон деокупација“, пренесува Киев индипендент.

Дискусиите околу украинската офанзива траат со месеци, а Зеленски на 25 март кажа дека контранападот е одложен поради недостиг од оружје, вклучувајќи тешка опрема и борбени авиони.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ