сабота, 25 мај 2024

Зеленски го разреши шефот на Националната гарда поради атентатот планиран од Русите

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го разреши шефот на Националната гарда по обвиненијата дека двајца членови биле вмешани во заговор за атентат на украинскиот шеф на државата.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Зеленски го разреши шефот на Националната гарда Серхи Рад откако Службата за државна безбедност (СБУ) претходно оваа недела соопшти дека открила заговор за убиство на Зеленски и други важни функционери. Сè уште не е именуван наследникот на Рад.

СБУ соопшти дека атентатите требало да бидат „подарок“ за рускиот претседател Владимир Путин, кој во вторникот положи заклетва за нов мандат.

СБУ соопшти дека двајцата мажи, двајцата полковници на Државната гарда, планирале да го земат Зеленски како заложник и да го убијат подоцна.

Други клучни функционери, вклучително и шефот на СБУ, Васил Маљук и Кирил Буданов, шеф на Воената разузнавачка агенција, исто така велат дека биле цел на неуспешниот атентат.

Москва не ги коментираше наводите на СБУ, која тврди дека двајцата телохранители ѝ пренеле чувствителни информации на ФСБ, руската безбедносна служба.

Ова не е прв обид за атентат со кој се соочил украинскиот лидер, велејќи дека минатата година биле спречени најмалку пет руски заговори од почетокот на војната.

Администрацијата на Зеленски се соочува со зголемени потешкотии во последниве месеци и ги разниша некои клучни позиции во персоналот додека напредокот на земјата во војната против Русија е во застој, а функционерите се соочуваат со обвиненија за корупција.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ