недела, 23 јуни 2024

Зеленски: Доцнењето на европските санкции против Русија е неприфатливо (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

„Тоа за нас е неприфатлива ситуација, меѓу 5-от и 6-от пакет да минат повеќе од 50 дена“, кажа Зеленски на конференција за медиумите со словачката претседателка Зузана Чапутова.

[video:https://youtu.be/ehOVaXp9xYE autoplay:0]

На самитот на ЕУ кој се одржа вчера и завчера постигнат е политички договор за забрана на увозот на руската нафта со бродови до крајот на оваа година, а за нафтата која стигнува преку нафтоводот Дружба договорено е привремено изземање за земјите без излез на море да не останат без сирова нафта преку ноќ.

Со тоа рускиот извоз на сирова нафта во ЕУ треба да се намали за 90 отсто.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ