петок, 21 јуни 2024

Зеленска објави видео од Киев: Утро по непроспиена ноќ, повторно немир (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

„Киев. Утро по непроспиена ноќ под оган. Повторно немир… Деца кои врескаат и трчаат во засолниште со звуци на експлозии се нашата реалност. Но, тоа не мора да биде така – каде било, кога било. Стравот не може да се исклучи – но не се замрзнуваме, туку дејствуваме. Украина ја продолжува борбата“, изјави украинската прва дама.

 

 

По серијата ноќни бомбардирања, Русија ги засили своите напади врз Киев со необичен дневен бараж на проектили и дронови.

Градската управа на Киев на Телеграм објави дека „за време на денешното гранатирање на главниот град, повеќе од 41.000 луѓе биле под земја“ и дека „повеќе од 9.000 граѓани се засолниле во станиците на подземната железница, меѓу кои 1.120 деца“.

Тие ги потсетија жителите дека „за време на тревогата можат да добијат столици и вода за пиење на станиците“. Потсетуваат дека на станиците е прилично студено, па ги повикаа граѓаните да понесат со себе топла облека.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ