недела, 3 март 2024

Зечевиќ во посета на Самоопределување во Приштина: Европски вредности и дијалог за сите прашања

Денеска во Приштина, Косово, се одржа средба меѓу генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ, претседателот на СДММ Марко Михаилоски и генералниот секретар на партијата Самоопределување, Алим Рама придружуван од секретарот за меѓународна соработка од оваа партија, Хајрула Чеку.

Објавено на

часот

Сподели

На средбата се разговараше за понатамошната соработката меѓу двете партии, за регионалната соработка и дијалогот како клучни столбови за стабилност и европската иднина на Западен Балкан.

Взаемно беше истакната заложбата за продлабочување на соработката меѓу партиите во рамки на ПЕС, откако Самоопределување стана придружна членка на Партијата на европски социјалисти, но и помеѓу политичките подмладоци.

Заеднички е потврдено дека европски вредности и дијалог за сите прашања се исклучително важни за државите во целиот регион и прогресивните партии треба да придонесат во јакнење регионалната соработка и стабилноста на Западен Балкан.

Минатиот месец опозициските партии на Албанците во Македонија, Демократско движење, Алтернатива и Беса, најавија дека и партијата на Албин Курти Самоопределување, ќе бидат дел од нивната коалиција.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ