понеделник, 17 јуни 2024

Завршни зборови од судскиот процес за модуларната болница во Тетово

Објавено на

часот

Сподели

Ова е трет обид да има завршни зборови откако рочиштата на 25 април и 10 мај беа одложени. На 25 април тоа беше поради отсуство на еден од обвинетите, Флорим Бесими, а на 10 мај затоа што не беше дојден адвокатот на обвинетиот Артан Етеми.

Судијата Јордан Велковски го закажа почетокот на денешното рочиште во 10 часот.

Доказната постапка во судскиот процес заврши со последните сведоци кои беа сослушани на 6 април.

Поранешните директори, Флорин Бесими и Артан Етеми се товарат за кривично дело „тешки дела против општата сигурност“, а докторот Бобан Вучевски за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“. Клиничката болница како правно лице се товари за две кривични дела – „предизвикување општа опасност“ и „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“. 

Тие на почетокот на судењето истакнаа дека го разбираат обвинението, но дека не чувствуваат вина. Судењето започна во декември 2022 година. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ