петок, 14 јуни 2024

Заврши ерата на Абрамович, Тод Боли и неговиот конзорциум се нови сопственици на Чесли

Објавено на

часот

Сподели

Заврши ерата на Роман Абрамович во Челси, попладнево пристигна потврда за комплетирање на зделката со која Челси премина во рацете на конзорциумот предводен од Тод Боли и Клиарлејк.

„Чест ни е што станавме нови сопственици на Челси“ – рече Боли. „Нашата визија е јасна, сакаме да ги направиме навивачите горди. Покрај тоа што сакаме да ги развиме младинските тимови и да ги донесеме најдобрите таленти, планираме да инвестираме во клубот и да продолжиме да бележиме успеси“.

Медиумите подолго време пишуваат дека зделката е тешка 4,25 милијарди фунти, од оваа сума, 1,75 милијарди фунти се пари кои ќе бидат инвестирани во тимот во следните 10 години.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ