четврток, 20 јуни 2024

Замрзнатите цени на овошјето и зеленчукот одмрзнаа, ново замрзнување нема да има, најави министерот Бектеши

Објавено на

часот

Сподели

Бектеши истакна дека ситуацијата со цените на производите се следи, така што доколку биде забележана злупотреба од трговците, ќе бидат спроведени соодветни мерки.

„Согласно последните податоци, инфлацијата оваа година ќе биде под проектираното ниво. Во делот на различни мерки, ние на дневна база правиме анализи и секогаш може да се усвојат, тоа ќе го правиме секако во соработка со стопанските комори“, рече Бектеши.

Инаку, двајцата министри претходно денеска потпишаа билатерални договори меѓу Владите на двете земји – за економска соработка и соработка во областа на туризмот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ