понеделник, 17 јуни 2024

Захарова: Зеленски планира напад на нуклеарната централа, целиот свет ќе ги почувствува последиците

Објавено на

часот

Сподели

„(Претседателот на Украина Володимир) Зеленски планира да извршитерористички напад на нуклеарната централа Запорожје“, кажа Захарова и додаде дека „Соединетите Држави и Британија не го гледаат тоа како опасност“.

„Но ниедно ќоше на планетата нема да остане нечепнато од тој напад бидејќи постојат нешта како атмосфера, светски океани и земјоделство“, истакна Захарова. „Ако нешто се случи, ќе влијае на сите – на воздухот, водата и храната. Зеленски сака да го искористи тој фактор за своите екстремистички терористички цели“, кажа Захарова.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ