среда, 29 мај 2024

Захарова: Украина ќе ја докрајчи Европската Унија

Коментирајќи го барањето на Зеленски за прием на Украина во ЕУ во јуни оваа година, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова рече дека евентуалното пристапување на Киев во ЕУ конечно ќе ја докрајчи Европската Унија.

Објавено на

часот

Сподели

„Европската Унија е во кома, но нешто мора конечно да ја докрајчи. Режимот во Киев не треба да ја пропушти оваа можност. Тие решиле да се искомбинираат“, напиша Захарова на Телеграм.

Таа додаде дека книгата на Карин Кнајсл „Реквием за Европа“ ќе биде објавена до јуни.

„Случајност? Мислам дека не“, заклучи Захарова.

На самитот на ЕУ на 14 декември беше одлучено да почнат преговори за идното членство на Украина и Молдавија во Европската Унија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ