недела, 14 април 2024

Захарова: Состојбата на фронтот за Зеленски е монструозна и катастрофална

Ситуацијата на фронтот за украинскиот претседател Володимир Зеленски е монструозна и катастрофална, а нема да помогне ниту изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за можноста за испраќање војска во Украина, изјави официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова во етерот на радио станицата Спутник.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Ситуацијата на фронтот за режимот во Киев е монструозна, катастрофална. Ништо не може да ги спаси: ниту отворени лаги со минимизирање на загубите, ниту фалење“, рече Захарова. „Луѓето сфаќаат дека се изневерени и измамени. И во оваа позадина, потребна е некаква светла, од нивна гледна точка, силна изјава која некако би ги инспирирала луѓето во редовите на Вооружените сили на Украина, во редовите на украинските граѓани кои се тераат на колење, дека ќе им помогнат од странство“, додаде таа.

„Дали таа изјава постигна ефект? Сосема спротивно“, истакна рускиот дипломат.

Захарова додаде дека во позадината на изјавите на Макрон имало многу изјави на претставници на земјите на НАТО и неговите структури дека на кој било начин не размислуваат за испраќање војници во Украина. „Сигналот беше токму спротивен – дека тие ја предадоа Украина и ќе продолжат да ја користат и предаваат“, рече таа.

На 26 февруари Макрон рече дека на состанокот во Париз, на кој претставници на дваесет западни земји разговараа за понатамошната поддршка на Украина во конфликтот со Русија, била покрената темата за можното испраќање копнени сили на западните земји во Украина. Според него, учесниците не постигнале консензус на оваа тема, но ваквото сценарио не може да се исклучи во иднина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ