петок, 19 април 2024
Портпаролката преку руската Амбасада

Захарова: Провокација кон Лавров, неговото место „резервирано за НАТО“

Објавено на

часот

Сподели

Руската амбасада во Скопје на својот профил на Фејсбук објави дека министерот за надворешни работи Сергеј Лавров добил порака дека неговото место на самитот на ОБСЕ во Скопје „е резервирано за НАТО“.

„На масите во салата за состаноци на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ има јасна манифестација на она за што зборуваше Сергеј Лавров во својот говор: под притисок на САД, логиката на ОБСЕ се заменува со агресивната идеологија на НАТО“,  напиша како реакција Захарова.

д

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ