среда, 21 февруари 2024

Захарова најавува повеќе билатерални средби на Лавров во Скопје

Објавено на

часот

Сподели

    „Можам да потврдам дека има многу барања за билатерални средби. Ќе има и мултилатерални средби, во мултилатерални формати“, информира Захарова на денешниот брифинг во Москва, пренува ТАСС.

    Захарова не откри детали со кого Лавров ќе се сретне во Скопје, но се пожали на опструкции од, како што наведува, САД и „колективниот Запад“ со цел да се спречи нормалното учество на Русија на форумот на ОБСЕ. Посочи и дека на неколку руски новинари им било онезвоможено да го следат учеството на руската делегација на настаните во Скопје.

    ТОП ВЕСТИ

    ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ