петок, 19 април 2024

За половина денар ќе поевтинат бензинот и дизелот

Малопродажните цени на бензинот и на дизел горивото, како и на нафтата за домаќинствата од вечерва по полноќ ќе се продаваат за половина дена поевтино по литар, а ќе поскапи мазутот за 0,267 денари по килограм.

Објавено на

часот

Сподели

По полноќ, максималните цени на горивата ќе изнесуваат:

Моторен бензин       ЕУРОСУПЕР БС – 95                   82,50 (денари/литар)

Моторен бензин       ЕУРОСУПЕР БС – 98                   84,50 (денари/литар)

Дизел гориво            ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)             76,50 (денари/литар)

Масло за горење      Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)              75,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                            44,019 (денари/килограм)

Во малопродажба трговците можат горивата да ги продаваат и по пониски цени, велат од Регулаторната комисија за енергетика.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ