вторник, 16 април 2024

За пет часа казнети 170 пешаци

Објавено на

часот

Сподели

Од саннкционирани 170 пешаци, 149 се канети за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, а пет за минување на црвено светло. Од нив 34 пешаци добиле казни на територијата на СВР Битола, 32 на територија на СВР Тетово, 30 во Скопје…

За време на контролата регистрирани се и 114 останати прекршоци, велат од МВР.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредува МВР и апелира до пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ