петок, 19 април 2024

За новиот лидер на Сириза Договорот од Преспа е многу добар договор за Грција

Многу добар договор за Грција, го карактеризираше лидерот на СИРИЗА Стефанос Каселакис, Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Објавено на

часот

Сподели

Во интервју за грчката телевизија „Антена“, Каселакис се осврна периодот кога на власт беше претходниот претстедател на СИРИЗА, Алексис Ципрас и во однос на решението со Македонија истакна дека „беше многу добар договор за земјата“, а на прашањето дали и тој би го донел договорот, кусо одговори позитивно.

„Можеби веќе знаете, дека господинот Коѕијас не само што ја ужива мојата доверба, туку навистина е еден од моите советници. И претставува пример за тоа како некој управува со преговорите. И тоа не важи само за Преспа, туку и за Кран Монтана за кипарското прашање во 2017 година“, рече Каселакис.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ