петок, 19 април 2024

За еден ден полицијата напиша 193 казни констатирани кај јавни превозници на патници

34 прекршоци, од кои 23 поради неисправни сопирачки напишала вчера полицијата при акциската контрола на јавни превозници на територијата на цела држава. За време на контролата констатирани и законски санкционирани се и 159 други видови на сообраќајни прекршоци.

Фото: Илустрација

Објавено на

часот

Сподели

Упатени на вонреден технички преглед биле 181 автобус и други возила кои вршат јавен превоз на патници. За време на контролата констатирани и законски санкционирани се и 159 други видови на сообраќајни прекршоци.

Од МВР апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, навремено да се проверува техничката исправност на возилата и навремено да бидат отстранети евентуалните недостатоци.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ