четврток, 20 јуни 2024

За 24 часа регистрирани 32 нови случаи на ковид-19

Објавено на

часот

Сподели

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 28, а во Битола, Куманово, Прилеп и Велес по 1.

Регистрирани сe 12 оздравени пациенти и тоа од Битола – 5, Кавадарци и Кичево по 2, а од Скопје, Охрид и Берово по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направените 665 тестови се преку: ИЈЗ-35, ЦЈЗ Скопје-23, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-18, Биотек-22, Систина-14, лабораторија Лаор-20, Синлаб-0, Ремедика – 13, Плодност-9, Генеа-0, Никоб Лаб-95, ВФВ Медикал-7, Ели МедикаПлус-6, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 365.

Досега во земјата се направени вкупно 2.048.535 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.484, бројот на оздравени пациенти е 301.651, на починати е 9.300, а бројот на активни случаи изнесува 533.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146.603, Активни 370

Куманово 16.673, Активни 8

Битола 15.614, Активни 47

Прилеп 14.202, Активни 12

Тетово 13.474, Активни 5

Кавадарци 10.678, Активни 6

Велес 9.787, Активни 4

Гостивар 9.605, Активни 4

Охрид 8.904, Активни 17

Струмица 8.072, Активни 1

Штип 8.051, Активни 13

Кичево 5.647, Активни 9

Кочани 5.090, Активни 2

Струга 4.724, Активни 0

Гевгелија 4.419, Активни 2

Неготино 3.688, Активни 2

Ресен 2.749, Активни 11

Свети Николе 2.631, Активни 4

Радовиш 2.531, Активни 1

Крива Паланка 2.415, Активни 1

Делчево 1.985, Активни 2

Берово 1.679, Активни 7

Дебар 1.676, Активни 2

Валандово 1.488, Активни 0

Виница 1.393, Активни 0

Пробиштип 1.267, Активни 0

Богданци 1.021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 929, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 0

Македонски Брод 738, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 1

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ