понеделник, 15 април 2024

За 24 часа 108 нови случаи на ковид-19 од 1.411 тестирања, починати нема

Објавено на

часот

Сподели

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 70, Битола- 13, Штип – 7, Кавадарци – 3, Прилеп, Велес, Гостивар, Кичево и Неготино по 2, а во Тетово, Охрид, Гевгелија, Свети Николе и Дебар по 1.

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од кои од Скопје – 56, Битола – 7,Прилеп – 4, Гостивар, Берово и Кичево по 2 и од Кавадарци,Гевгелија, Кочани и Ресен по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направените 1.411 тестови се преку: ИЈЗ-190, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–59, Жан Митрев (Филип Втори)-24, Авицена-33, Биотек-42, Систина-37, лабораторија Лаор-16, Синлаб-17, Ремедика – 16, Плодност-10, Генеа-25, Никоб Лаб-66, ВФВ Медикал-27, Ели МедикаПлус-6, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–12 Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–3 Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 639.

Досега во земјата се направени вкупно 2.049.946 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.592, бројот на оздравени пациенти е 301.728, на починати е 9.300, а бројот на активни случаи изнесува 564.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146.673, Активни 384

Куманово 16.673, Активни 8

Битола 15.627, Активни 53

Прилеп 14.204, Активни 10

Тетово 13.475, Активни 6

Кавадарци 10.681, Активни 8

Велес 9.789, Активни 6

Гостивар 9.607, Активни 4

Охрид 8.905, Активни 18

Струмица 8.072, Активни 1

Штип 8.058, Активни 20

Кичево 5.649, Активни 9

Кочани 5.090, Активни 1

Струга 4.724, Активни 0

Гевгелија 4.420, Активни 2

Неготино 3.690, Активни 4

Ресен 2.749, Активни 10

Свети Николе 2.632, Активни 5

Радовиш 2.531, Активни 1

Крива Паланка 2.415, Активни 1

Делчево 1.985, Активни 2

Берово 1.679, Активни 5

Дебар 1.677, Активни 3

Валандово 1.488, Активни 0

Виница 1.393, Активни 0

Пробиштип 1.267, Активни 0

Богданци 1.021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 929, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 0

Македонски Брод 738, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 1

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

 

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ