среда, 29 мај 2024

За 0,5 денари се намалува цената на дизелот и на бензинот од 98 октани

Од вечерва по полноќ ќе поскапи мазутот за 2,107 денари по килограм, додека дизел горивото и бензинот од 98 октани ќе поевтинат за 0,5 денари за литар. Цената на бензинот од 95 октани не се менува.

Објавено на

часот

Сподели

Од 30 април од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин         Еуросупер БС – 95                  87,50 (денари/литар)

Моторен бензин         Еуросупер БС – 98                  89,50 (денари/литар)

Дизел гориво             Еуродизел БС (Д-Е V)             75,50 (денари/литар)

Масло за горење        Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)             75,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                           46,661 (денари/килограм)

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ