четврток, 13 јуни 2024

Вучиќ разговараше со Зеленски: „Не ја признава независноста на Косово, зошто да не му подадам рака?“ (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Вучиќ додаде дека во Молдавија, на самитот на Европската политичка заедница, ги запознал луксембуршкиот премиер Ксавиер Бетел, пишува Н1 Србија.

 

 

„Украина не ја призна независноста на Косово и го почитува територијалниот интегритет на Србија, исто како што Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина. Имавме краток и фер разговор, но одлуката за санкции ја носат граѓаните на Србија преку своите лидери“, изјави Вучиќ за новинарите по самитот на Европската политичка унија во Кишињев.

На прашањето дали разговарал со украинскиот претседател за воведување санкции против Москва, Вучиќ рече дека Србија ја донела својата одлука во март 2022 година и дека ставот на државата не може да се смени само со еден разговор.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ