четврток, 29 февруари 2024

Врнежи од снег низ земјава, забрана за автобуси и тешки товарни возила на неколку правци

Врнежите од снег од утринава предизвикуваат проблеми во сообраќајот на државните патишта. На неколку патни правци воведена е забрана за автобуси и тешки товарни возила.

Објавено на

часот

Сподели

Поради силен ветар и големи наноси на снег на потегот од село Рогачево до граничниот премин Јажинце од 08:40 часот е воведена забрана за автобуси и тешки товарни возила, додека останатите возила мора да имаат задолжителна зимска опрема.

Забрана за тешки товарни возила е воведена и на патниот правец од Гостивар кон Стража и Кичево и на патот од Маврово кон Дебар.

На останатите државни патишта сообраќајот се одвива во зимски услови, по влажни коловози.

Од јавното претпријатие „Македонија пат“ апелираат до учесниците на сообраќајот да ја почитуваат пропишаната законскa одредба за поседување задолжителна зимска опрема, да користат зимски гуми, да ја  прилагодат брзината кон условите на патот, како и да имаат топла облека во своите возила и полни резервоари за гориво.

„Службите на Ј.П. Македонијапат ќе бидат постојано на терен, во потполна подготвеност и ќе ги одржуваат сите патни правци да бидат  проодни“, велат од ова јавно претпријатие.

Во текот на денешниот и утрешниот ден се очекуваат обилни врнежи од снег и ниски температури проследени со појава на северен ветер.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ