недела, 3 март 2024

Врнежи од снег на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено во зимски услови, по влажни коловози. Слаби врнежи од снег има на Попова Шапка. Појава на магла со видливост до 70 метри се бележи кај Страцин.

Објавено на

часот

Сподели

Од АМСМ, информираат дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ