четврток, 13 јуни 2024
МВР најави кривични пријави за насилниците

Вработен во „Комунална хигиена“ натепан оти работел, а требало да протестира

Објавено на

часот

Сподели

„На подрачјето на Гази Баба полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Ф.Ц.(28) од Скопје, вработен во ЈП Комунална хигиена Скопје, поради тоа што на 9 јули околу 23.30 часот во трговски центар на подрачјето на Гази Баба, заедно со Д.Д. и уште неколку лица, физички го нападнале Д.С.(37) од Скопје, додека ги извршувал своите работни задачи како вработен во истото претпријатие“, велат од МВР.

Од таму додаваат дека се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, а по неговото документирање од страна на Единицата за насилен криминал ќе биде поднесена кривична пријава за сторено кривично дело насилство, по член 386 од Кривичниот законик. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ