вторник, 5 март 2024

Вработен во бугарското министерство за внатрешни работи уапсен поради сомнеж дека шпионирал за Русија

Објавено на

часот

Сподели

Бугарската Државна агенција за национална безбедност наведе дека лицето наводно проследило доверливи податоци на „руски агенти“, вклучувајќи поранешен вработен во руската амбасада во Софија, кој е прогласен за непожелна личност.

Бугарија во ноември го протера Александар Гатсак, дописник на рускиот државен весник Расискаја газета, за кој Софија кажа дека претставува „закана за националната безбедност“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ