понеделник, 15 април 2024

Вондрушова го освои Вимблдон, нејзина прва титула на грен слем турнир

Објавено на

часот

Сподели

Вондрушова важеше за аутсајдер во финалето против Жабер, а и самиот нејзин пласман до последниот меч на турнирот беше изненадување.

Но чешката тенисерка се надмина себеси, го одигра својот најдобар турнир и на крајот заслужено се радуваше на големиот трофеј.

Мечот изобилуваше со брејкови и на двете страни, во клучните моменти Вондрушова беше подобра, ги доби сетовите со 6-4 и 6-4 и победи во финалето.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ