петок, 19 април 2024

Во воздушни напади во северниот дел на Газа загинаа најмалку 14 лица

Висок функционер во Министерството за здравство во Газа, контролирано од Хамас, изјави дека во воздушен напад рано во саботата загинале најмалку 14 лица во северната област на територијата.

Објавено на

часот

Сподели

Генералниот директор на Министерството за здравство д-р Мунир Ал-Бурш изјави за Си-ен-ен дека жртвите се резултат на воздушен напад во Џабалија во северниот дел на Газа. Тој зборуваше од медицинско поле во областа, каде што повеќето болници се надвор од својата функција.

„До овој момент примивме 14 тела, главно жени и деца и девет повредени како резултат на воздушен напад чија цел беа две куќи во северна Џабалија“, рече официјалниот претставник.

„Куќите беа домаќини на голем број раселени жители од областа. Воздушниот напад се случи околу 7 часот наутро и сите повредени и загинати пристигнаа до нашиот медицински пункт во северна Џабалија. Има уште многу под урнатините, а жителите и екипите на цивилната одбрана се обидуваат да извлечат повеќе луѓе“.

Видеото од хоризонтот на Газа рано во саботата покажа неколку облаци густ чад што се издигнуваат од делови на северна Газа.

Си-ен-ен се обрати до израелските одбранбени сили за коментар за какви било цели погодени во областа Џабалија во саботата наутро.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ