петок, 21 јуни 2024

Во тесен меч Барселона го победи Алборг и ја освои европската круна

Ракометарите на Барселона се европски шампиони откако во денешното финале на завршниот турнир во Келн го победија Алборг со 31-30.

Објавено на

часот

Сподели

Барса го крена големиот трофеј во Лигата на шампионите, 12. пат се на тронот на Европа.

Барселона водеше во текот на целиот меч, но не се одлепи, Алборг пристискаше цело време, многу често резултатот беше изедначен, така беше и по првото полувреме кога беше 15-15.

Во вториот дел сликата беше иста, Барселона водеше, Алборг бркаше и израмнуваше, на крајот каталонскиот тим победи со еден разлика, 31-30. Малку фалеше натпреварот да отиде во продолжение, со последниот шут од девет метри по истекот на времето, Хансен ја погоди пречката.

Најдобар стрелец кај Барса беше Ричардсон со деве голови, Мем постигна седум, Нгесан шест, во составот на Алборг, Хансен реализираше осум пати.

Финалето го судеа најдобрите македонски судии, Славе Николов и Ѓорѓи Начевски.

Третото место го освои Кил кој со 32-28 го совлада Магдебург.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ