сабота, 25 мај 2024

Во Швајцарија се водат мировни преговори за Украина, Русите не доаѓаат

Швајцарската влада денеска соопшти дека во оваа фаза Русија не е меѓу 160-те делегации поканети на мировните преговори за Украина што ќе се одржат во Швајцарија во средината на јуни. „Швајцарија е убедена дека Русија мора да биде вклучена во тој процес“, соопшти швајцарската влада. Мировниот процес не е можен без Русија.“

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Швајцарската влада соопшти дека отсекогаш била отворена за поканата на Русија, но дека Москва постојано нагласувала дека не е заинтересирана за учество на првиот самит. Руските власти истакнуваат дека Швајцарија ги усвоила европските санкции против Москва поради инвазијата на Украина и затоа нема кредибилитет како неутрален посредник.

Швајцарија во јануари објави дека ќе биде домаќин на мировен самит на барање на украинскиот претседател Володимир Зеленски, меѓу поканетите делегации се членови на Г7, Г20, БРИКС, ЕУ, меѓународни организации и двајца верски претставници.

Целта е да се договори рамка за траен мир во Украина и план за учество на Русија во мировниот процес. Разговорите ќе се одржат на 15 и 16 јуни во одморалиштето Буергеншток во кантонот Нидвалден во близина на Луцерн.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ