четврток, 22 февруари 2024

Во САД откриена нуклеарна ракета во гаража (ФОТО+ВИДЕО)

Неактивна и рѓосана ракета која некогаш можела да носи нуклеарна боева глава е најдена во преполна гаража на сопственик во Вашингтон кој неодамна починал.

Фото: Икс

Објавено на

часот

Сподели

Откритието на воената ракета предизвикало итна посета од локалната полициска единица за бомби минатиот четврток, а брзо било утврдено дека старата ракета е инертна и дека не предизвикува опасност по околината.

Сосед на покојниот сопственик на куќата им кажал на полицајците дека покојниот маж ја купил старата опрема на распродажба на имот, соопшти полицијата на Белвју.

Полицијата била информирана за ракетата кога Националниот музеј на американското воздухопловство во Охајо ги контактирал минатата среда откако соседот понудил да ја донира, соопшти полицијата.

Полициските службеници утврдиле дека станува збор за „даглас АИР-2 џини“ ненаведувана ракета воздух-воздух која може да носи боева глава В25 од 1,5 килотони и која датира од Студената војна.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ