сабота, 20 април 2024

Во Прилепско пронајдени две гранати од Првата светска војна

В.Ѓ. (49) од сeло Обршани, Прилепско, пријавила дека при вршење на земјоделски работи во дворното место, нејзиниот сопруг пронашол две минофрлачки  гранати.

Објавено на

часот

Сподели

Пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување безбедно ги подигнал гранатите и констатирал дека се работи за гранати со калибар од 62мм од Првата Светска војна.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ