четврток, 22 февруари 2024

Во меч со драматичен финиш, Австрија прокоцка пет гола предност против Германија

Ракометната репрезентација на Австрија можеше да слави голема победа против Германија и да дојде на чекор до полуфинале, имаа водство од пет разлика но го пропуштија во финишот, мечот заврши нерешено 22-22.

Објавено на

часот

Сподели

Австрија водеше речиси во текот на целиот меч, имаа предност и од пет гола разлика. Беше 21-16 за нив, веројатно веќе почнаа да ја слават победата, а тогаш се случи неверојатна серија на Германците.

До крајот на мечот Австрија даде само еден гол, а Германија направи серија од 6-1 и дојде до нерешени 22-22.

Билик даде пет гола за Австријците, во составот на Германија најефикасен беше Кнор со шест погодоци.

По три одиграни кола во групата прва е Франција со максимални шест бода, Унгарија и Австрија имаат по четири, Германија три, Хрвватска има еден бод, Исланд е без бодови.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ