недела, 3 март 2024

Во Колумбија уапсен еден од најбараните хрватски бегалци (ФОТО)

Објавено на

часот

Сподели

Предупредувањето за неговиот престој во Колумбија на тамошните власти им го доставила американска безбедносна агенција.

Вулиќ бил уапсен во акција на колумбиската полиција и Интерпол.

Тој имал лажни документи и се претворал дека е меѓународен полицаец кој во таа земја спроведува истраги.

Се наведува дека кај него се најдени словенечки документи, меѓу кои и лична карта на има на друго лице која го акредитирала како полициски службеник на Словенија.

Според американската истрага, Вулиќ е наводен лидер на меѓународна организација составена од неколку хрватски државјани, а која наводно се бави со шверц на кокаин од Колумбија во Европа.

Истрагата покажала дека мрежата, која Вулиќ наводно ја предводи, се поврзува со убиства како и купување, продажба и производство на оружје и експлозиви.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ