вторник, 18 јуни 2024
СВР Охрид поднесе кривична пријава

Во Кочани се правеле инхалации на граѓани со смеса за индустриски цели

СВР Охрид поднесе кривична пријава против правно лице од Кочани и В. П. (55) од Кочани, сопственик и управител на правното лице, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела измама во врска со надрилекарство.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

Од 2020 година до поднесувањето на пријавата второпријавениот со намера да стекне противправна имотна корист набавил резервоар за вода (идентичен со оние што се користат во автомобилите), клетка за електролиза и електрополнач, кои ги употребувал како бренер за загревање и за инхалација кај граѓаните преку вдишување оксиводородна смеса во гасна состојба, која се користела за индустриски цели.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ