четврток, 13 јуни 2024

Во Кина „кучиња-роботи“ како војници

Во неодамнешните заеднички воени вежби со Камбоџа, кинеската војска ги покажа способностите на новото „куче-робот“ вооружено со автоматска пушка на грбот.

Објавено на

часот

Сподели

„Тоа може да послужи како нов член во нашите урбани борбени операции, заменувајќи ги нашите човечки членови, да врши извидување, да го идентификува непријателот и да ја гаѓа целта“, изјави војникот Чен Веј за Кинеската државната телевизија.

Видеоснимките од вежбата „Златен змеј 2024: Кина – Камбоџа“  го покажуваат роботот како се движи напред-назад, скокнува, „лежи“ – управувано со далечински уред.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ