сабота, 20 април 2024
„Север/Соработка 2023“

Во Јапонското Море започнаа руско-кинеските воени вежби (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

„Во согласност со планот за меѓународна воена соработка, во периодот од 20 до 23 јули, во Јапонското Море се одржува заедничката руско-кинеска поморска вежба „Север/Соработка 2023“. Главната цел на вежбата е зајакнување на поморската соработка меѓу Руската Федерација и Народна Република Кина и одржување на стабилноста и мирот во азиско-пацифичкиот регион“, се вели во соопштението на флотата.

Како дел од вежбите, бродските екипажи ќе изведуваат противподморнички мисии и поморски борби, поморска и воздушна придружба на бродови, чување и одбрана на бродски одреди додека се закотвени во незаштитено сидриште, осигурувајќи ја безбедноста на комуникациите во водите и воздушниот простор на Јапонското Море, како и заедничко артилериско гаѓање.

Руската морнарица ќе биде претставена од големите противподморнички бродови на флотата „Адмирал Трибук“ и „Адмирал Пантелеев“, корветите „Херој на Руската Федерација Алдар Циденжапов“ и „Гремјашчи“ и помошни бродови под команда на командантот на Приморските флотили на разновидните сили на Пацифичката флота контраадмиралот Валериј Казаков.

Кинеската морнарица ќе ја претставуваат разурнувачите „Чичихар“ и „Гуежанг“, патролните бродови „Заожуанг“ и „Рижао“ и бродот за снабдување „Таиху“ под команда на заменик-командантот на Северноморската флота контраадмиралот Киу Ваншенг.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ