среда, 12 јуни 2024

Во Германија најдени човечки отпечатоци стари 300.000 години

Објавено на

часот

Сподели

Научниците веруваат дека овие совршено сочувани отпечатоци се најстарите досега пронајдени во Германија, пренесува „Скај њуз“ (Sky News).

Отпечатоци од стапала биле откриени на палеолитското наоѓалиште Шенинген на планината Харц, а биле пронајдени и животински отпечатоци.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ